APIS

VLASY S NÍZKOU PÓROVITOSŤOU

Najkrajší typ vlasov, o ktorom sníva každá z nás. Vlasy s nízkou pórovitosťou sú lesklé, hladké, dobre hydratované a pružné, a aj nekrepovatejúce a neelektrizujúce. Vlasy s nízkou pórovitosťou nestrácajú vlhkosť a neabsorbujú ju zo vzduchu. Vyfénujete si vlasy a vyzeráte, ako keby ste vyšli z najlepšieho kaderníctva. Prejdete si prstami po vlasoch a ste pripravená na žúr.

Ba čo viac, vlasy s nízkou pórovitosťou sa nezamotávajú. Česanie zaberá len chvíľku. Na druhej strane, tento typ vlasov sa ťažko upravuje. Dávajte si pozor, aby ste ich nezaťažili maskami, kondicionérmi a hodvábmi.

Navyše, nezabúdajte pravidelne čistiť tento typ vlasov. Odstraňovanie silikónov a iných hustých formúl je samozrejme časovo náročné. Prečo? Vlasy s nízkou pórovitosťou majú uzavreté kutikuly, ktoré neprepustia žiadne látky a vodu. Niekedy si musíte vlasy umyť dvakrát, aby ste ich poriadne očistili.

VLASY S VYSOKOU PÓROVITOSŤOU

Bohužiaľ, tento typ vlasov je najhorší. Poškodené, suché a oslabené. Končeky vlasov sa ľahko štiepia, pramene sú krehké, mdlé a stuhnuté. Zosvetľovanie, vyrovnávanie, farbenie a trvalá ešte viac oslabujú kondíciu vlasov s vysokou pórovitosťou. Na druhej strane sa tento typ vlasov ľahko upravuje. Nanešťastie, teplo – vytvárané stylingovými pomôckami – poškodzuje štruktúru vlasov a urýchľuje vyparovanie vody a keratínu. Je to spôsobené vysoko nadvihnutými kutikulami.

Keď na vlasy s vysokou pórovitosťou aplikujete nejaké produkty, veľmi rýchlo sa do nich absorbujú. Tento typ vlasov tiež ľahko absorbuje vlhkosť zo vzduchu. Následne ešte viac krepovatejú a elektrizujú. Vlasy sa zamotávajú kvôli nadvihnutým kutikulám. Používajte hydratačný kondicionér pri každom umývaní vlasov s vysokou pórovitosťou. Inak budú suché a drsné.

Zmäkčujúce látky (oleje a silikóny) sú najefektívnejšie pri starostlivosti o vlasy s vysokou pórovitosťou. Užitočná je aj pravidelná starostlivosť a olejovanie mokrých vlasov. Mali by ste sa vyhýbať vysokým teplotám, UV žiareniu, vetru, slanej a chlórovanej vode, rýchlemu a energickému česaniu. Vzdajte sa produktov, ktoré obsahujú bylinky, proteíny, alkohol, zvlhčujúce látky a parafínový vosk. Nemali by ste používať tenké gumičky do vlasov. Ak máte vlasy s vysokou pórovitosťou, vyhnite sa používaniu kovových sponiek a drsných uterákov.

VLASY SO STREDNOU PÓROVITOSŤOU

Tento typ vlasov spája kvality vlasov s nízkou a vysokou pórovitosťou. Vlasy so strednou pórovitosťou môžete zjemniť tak, že sa stanú hladké a lesklé. Taktiež môžete zvýšiť ich pórovitosť pravidelným farbením, fénovaním, vyrovnávaním a používaním nevhodných produktov. Vlasy so strednou pórovitosťou sú zvyčajne vlnité alebo rovné. Vlhký vzduch ich rýchlo skučeraví (ako v prípade vysokej pórovitosti), ale sú poddajnejšie voči úprave ako vlasy s nízkou pórovitosťou.

Pri staraní sa o vlasy so strednou pórovitosťou používajte oleje, ktoré obsahujú omega-3, omega-6 alebo omega-9 kyseliny. Šampóny s SLS používajte len z času na čas; na umývanie vlasov vlažnú vodu; kondicionéry so silikónmi, proteínmi a zmäkčujúcimi látkami. Taktiež budú užitočné aj masky a kozmetické maslá.

Vzdajte sa natáčania, fénovania a vyrovnávania. Ak sa nezaobídete bez fénu, používajte taký, ktorý využíva prúdenie studeného vzduchu a ionizáciu. Tento typ vlasov češte len po aplikácii kondicionéra alebo hneď po umytí vlasov. Pramene ukryte v zime pod čiapku a na končeky vlasov naneste trochu hodvábu pre ochranu. Spať choďte len so suchými vlasmi a zatočte ich do drdola alebo ich zapleťte. Končeky vlasov podstrihujte každé dva mesiace. Takto sa budete tešiť z krásneho a zdravého účesu.

AKO URČIŤ PÓROVITOSŤ VLASOV?

Je to veľmi jednoduché! Stačí odpovedať na pár otázok. Urobte tak teraz a zistite, ktorý olej je vhodný pre váš účes. Hor sa do testovania!

1. Ako dlho vám schnú vlasy?

Riešenie: Vlasy s vysokou pórovitosťou schnú veľmi pomaly, so strednou pórovitosťou – viac menej 3 hodiny, s nízkou pórovitosťou – do 2 hodín.

2. Dajú sa vám ľahko navlhčiť vlasy?

Riešenie: Vysoká pórovitosť – veľmi ľahko, nízka pórovitosť – presný opak. Vlasy so strednou pórovitosťou absorbujú vodu dosť ľahko.

3. Dajú sa vaše vlasy ľahko upraviť?

Riešenie: Vlasy s vysokou a strednou pórovitosťou sa upravujú ľahko. Vlasy s nízkou pórovitosťou sa upravujú ťažko.

4. Sú vaše vlasy jemné a hladké na dotyk?

Riešenie: Ak áno, máte vlasy s nízkou pórovitosťou. Vlasy s vysokou pórovitosťou sú hrboľaté a drsné, zatiaľ čo so strednou pórovitosťou sú niektoré pramene hladké, iné drsné.

5. Ľahko vám krepovatejú a elektrizujú vlasy?

Riešenie: Vlasy s nízkou pórovitosťou nikdy nekrepovatejú ani neelektrizujú. Vlasy so strednou pórovitosťou tak vyzerajú v niektorých prípadoch (napr. keď je vzduch veľmi vlhký). Vlasy s vysokou pórovitosťou neustále krepovatejú a elektrizujú.

6. Ako vyzerajú končeky vašich vlasov?

Riešenie: Vlasy s vysokou pórovitosťou majú rozštiepené končeky, s nízkou pórovitosťou – zdravé končeky. Ak sa nesprávne staráte o vlasy so strednou pórovitosťou, môžu sa im štiepiť končeky.

7. Farbíte si, fénujete a tepelne stylujete vlasy?

Riešenie: Ak áno, vaše vlasy majú vysokú pórovitosť. Vlasy s nízkou pórovitosťou sa zriedka farbia a fénujú.

 

čerpané z netu: starostlivost o vlasy

Zobrazuje sa všetkych 5 výsledkov