parafinova vanicka
28. marca 2019 Od Renáta Součková Vypnuté

Kozmetický parafín a parafínová vanička – neoddeliteľná súčasť kozmetických salónov

Parafínové ošetrenie rúk , tváre a častí tela, ako lakte, kĺby a pod.

Parafínový zábal na ruky je vhodný najmä v jesennom a zimnom období, kedy veľakrát dochádza k nadmernému vysušeniu pokožky rúk a k jej následnému popraskaniu. Ošetrenie rúk – peeling rúk, masáž rúk a parafínový zábal vaše ruky nielen omladia, ale aj uvoľnia a zjemnia pokožku. Vyhladzujú vrásky, zmierňujú problémy v prípade artritídy, artrózy a rôznych foriem reumatizmu, stimulujú cirkuláciu krvi v rukách.

Parafín je druh vosku, ktorý pochádza z ropy a vďaka svojmu unikátnemu zloženiu sa stal zaujímavou prísadou v kozmetickom priemysle. Je mimoriadne  bohatý na minerálne látky, najmä na železo, horčík a kremík. 

https://www.nechtovyobchodik.sk/kategoria-produktu/hlavna-kategoria/kozmeticke-pristroje-a-zariadenia/parafinove-vanicky-a-parafiny/

Je tiež cenným zdrojom vitamínu E, ktorý často pridávajú  do krémov pre zrelé ženy, pretože pomáha bojovať proti starnutiu pleti. Tento špeciálny vosk sa používa k liečebným  i kozmetickým kúpeľom. Má veľkú tepelnú kapacitu, dokáže absorbovať a ďalej si uchovať veľké množstvo tepla. Kozmetický parafín prehrieva, uvoľňuje, zvyšuje krvný obeh, otvára póry a podporuje cirkuláciu živín v koži. Počas zábalu dochádza k odovzdaniu tepla a účinných minerálov. Využíva sa pri chorobách pohybového aparátu, u chronickej reumatickej artritídy, pri chorobách drobných kĺbov končatín alebo na suchú  a popraskanú pokožku na rukách či nohách.

Parafínové zábaly teda predstavujú procedúru, ktorá kombinuje zdravotné aj estetické účinky. Medzi najobľúbenejšie patria parafínové zábaly rúk a nôh.  Po aplikácii teplého parafínu nastáva zvýšené prekrvenie pokožky, a tým dochádza k urýchleniu látkovej výmeny. Táto procedúra je vhodná na namáhanú, popraskanú a vysušenú pokožku, zároveň môže byť ako doplnok ku kozmetickému ošetreniu, aji ako preventívne zdravotné ošetrenie rúk, ktoré je veľmi príjemné. Dostavuje sa vysoký a okamžitý kozmetický efekt – pokožka je zamatovo hebká. Ako sme už spomínali, parafínový zábal prekrvuje pokožku, zmäkčuje stvrdnutú kožu,  ale aj prehrieva svaly, uvoľňuje stuhnuté a bolestivé kĺby. Neoddeliteľnou súčasťou je parafínová vanička, ktorá využíva zádržné tepelné kapacity parafínu v jednoduchom procese nazývanom tepelná výmena. 

Parafín jednoducho vložíte do vaničky a zatiaľ čo mení skupenstvo, odporúča sa vydezinfikovať ruky a spraviť peeling rúk. Ruky sa potom ponoria po jednej do tekutého parafínu. Doba  trvania procedúry je cca 20 minút. Teplo je prevádzané do jadra postihnutej oblasti.

Teplota zahriateho parafínu je okolo 55-65 stupňov Celzia. Týmito pravidelnými parafínovými zábalmi sa docieli spevnenie nechtov, krásnej jemnej hodvábnej pokožky, jej viditeľnému a okamžitému omladnutiu, ale dôjde aj k uvoľneniu drobných kĺbov, stuhnutého zápästia, ktoré sú následkom jednostrannej námahy napr. pri práci na počítači. Lokálna aplikácia tepla pôsobí taktiež na kostrové svalstvo relaxačne, predovšetkým uvoľňuje kŕče a fixované držanie častí tela spôsobené skráteným svalu, zmenšuje chronickú bolesť, zvyšuje lokálne prekrvenie, zlepšuje výživu i hojenie tkanív, pôsobí na zmäkčenie väziva, na resorpciu chronických infiltrátov a edémov, má sedatívne a imunologické účinky.

Existuje niekoľko aplikačných metód:

  1. rúšková metóda – prikladanie rúšok  namočených do tekutého parafínu
  2. metóda opakovaného máčania: krátkodobé ponorenie napríklad ruky či nohy do parafínového kúpeľa, po vytiahnutí sa začne tvoriť tenká vrstva tuhnúceho parafínu. Opakovaním postupu sa vytvorí tzv. „parafínová rukavica“. Táto metóda je vhodná predovšetkým na drobné kĺby a nerovné plochy, ale aj na liečbu degeneratívnych ochorení kĺbov rúk.
  3. metóda nanášania štetcom po vrstvách –  podobný princíp ako pri opakovanom nanášaní

Parafínové zábaly sa bežne aplikujú v kúpeľoch predovšetkým na oblasť chrbtice, kĺbov a svalov. Pôsobí ako mini-sauna a využíva pozvoľné odovzdávanie suchého tepla z parafínu na hĺbkové prehriatie, ktoré vyvolá reakciu termoregulačného typu. V dôsledku toho dochádza k zlepšeniu prekrvenia ošetrovaného miesta, a tým k stimulácii regenerácie tkaniva, uvoľneniu svalových spazmov, urýchli sa metabolizmus a zvyšuje sa odolnosť organizmu. Tiež sa využíva  pri problémoch pohybového systému, poúrazového  alebo degeneratívneho pôvodu, chronická reumatická artritída a ďalšie postihnutia, predovšetkým drobných kĺbov končatín, osteoporózy, pri Bechterevovom ochorení,  pri chrbticovom bolestivom syndróme, neurologických ochoreniach, tenisovom lakti a všade tam, kde teplo prináša úľavu od bolesti. Veľmi príjemná je aplikácia teplého kozmetického parafínu na tvár, dekolt, ruky alebo chodidlá. Opatrnosť je nutná pri senioroch a osobách s kardiovaskulárnym ochorením. 

Lokálne teplo nie je možné aplikovať na miesta, v ktorých je implantovaný kovový materiál.

Najpredávanejšia parafínová vanička vďaka svojej kvalite, prevedeniu a cene je : Oranžová parafínová vanička

Kvalitný parafín s bambuckým maslom, vhodný aj na pleť: Parafín biely